A kelet-ázsiai kereskedelem építészeti vonatkozásai
Kiss Ida, Kovács Gergely, Matúz Melinda

 

 

Séták Budapesten - találkozási felületek
képek: Horvát Éva, Kovács Gergely, Salát Gergely

 

Büfék

V. Fehérhajó utca V. Hercegprímás utca

XIV. ker. Mexikói út: itt korábban egy kínai büfé volt, de az írásjegyeket leszedték, a feliratot lefestették, s a kínálatba visszatért a rántott hús. Ugyanakkor a berendezés semmit nem változott, a kínai váza is ottmaradt.
XIV. ker. Miskolci utca
Büfé és Grill
XIV. ker. Erzsébet királyné útja

XIV. ker. Nagy Lajos király útja. Nyuszi kínai büfé XIV. ker. Nagy Lajos király útja.

XV. ker. (Újpalota), Nyírpalota u. Ez nem büfé, hanem étterem, amelyet egy tipikus lapostetős, egyszintes lakótelepi épületben alakítottak ki. A bejárat egy átjáróba nyílik, így a díszkapu fedett. Az egyik képen jól látható, hogy a díszkapu nem jól lett beszabva, az egyik felkunkorodó eleme belefúródik az átjáró pléh plafonjába.

A Kilenc Sárkány a VII. ker. Dózsa György úton.
A kínaiak egyik találkozóhelye.

A Lao Sichuan vendéglő a VII. ker. István utcában. Éppen egy LCD-képernyőt szereltek a falra, hogy nézni tudják a foci-vébét. Elnézést kértek a szerelés miatti rendetlenségért, továbbá kölcsönösen sajnálkozásunkat fejeztük ki, hogy Kína nem jutott ki.

Kínai Finom Büfé Olcsó, XV. ker. Kolozsvári út. Fotózáskor
a következő beszélgetés zajlott le köztem és a tulaj között: "Én itt fotózgatok, nem baj?" "Tetszik a tábla?" "Igen,
nagyon érdekes." "Szép, ugye?" "Igen, nagyon szép. Lefényképezhetem a benti dekorációt is?" "Az is szép, ugye?" "Igen, tényleg nagyon szép. "

XIV. ker. Thököly út. Ez volt a büfék közül az első, ahol megkértek, hogy ne fényképezzek, bár akkorra már megvoltak a képek.

A Momotaro az V. ker. Nádor utcában. Alapvetően japán étteremnek, pontosabban noodle barnak néz ki, de ezt is csak a két lampion és a sarkon található kis tábla jelzi. Az egykori Nimród vadászétterem helyén jött létre, s ennek dizájnját érintetlenül hagyták, a cégtábla is kinn maradt, és odabent is a belső termekben szarvasfejek lógnak a falon, s a plafonra vadászjelenetek vannak festve. Mindennek ellenére az étterem valójában kínai, remek kínai szakáccsal. A japán tészták mellett az étlapon a kínai kínálat viszonylag szegényes, de ha megmondjuk, mit akarunk, megcsinálják. Az itt élő taiwaniak egyik törzshelye. A külső azért is ilyen visszafogott, mert elsősorban nem az utcáról csalogatnak be vendégeket, hanem távol-keleti turistacsoportokat szerveznek be maguknak, igen sikeresen. Itt ettem egyszer a legjobb porcukros csülköt.

Büfé a VII. ker. Király utcában. A kisfiú neve Máté, de van kínai neve is. Ötéves, magyar óvodába jár, de töri a magyart és a kínait is.

Kínai büfé az V. ker. Múzeum krt. Nyáron a büfék egy része fagyizóvá is átképzi magát.

Hangzhou büfé és Tátika a VI. ker. Podmaniczky utcában

Kínai gyors büfé és könyvtár a VIII. ker. Szentkirályi utcában

Nagy Fal Kínai büfé az V. kerület Nádor utcában.

Nagy Fal étterem a XIV. ker. Ajtósi Dürer soron.

Víg Kínai Büfé, Oktogon.

Vidám kínai büfé az V. ker. Bajcsy-Zsilinszky úton.

(vissza)

Boltok

(vissza)

Piac

Fociláz, helyi vietnami lap, Portugália-Irán a képernyőn.

A Négy Tigris a szomszédos irodaház ablakából.

(vissza)

Szolgáltató ház

Kínai-vietnami szolgáltatóház a piaccal szemben. Olyan típusú szolgáltatások működnek itt, amelyeknél az ázsiaiak jobban megbíznak magukban, mint a magyar cégekben. A házban van fodrászat, kozmetikai szalon, utazási iroda, biztosítási és pénzügyi szolgáltató, orvosi rendelő, nőgyógyász és egy nagy élelmiszerbolt. "Oszkár" kínai videótéka könyvtár a szolgáltatóházban.

Ázsiai vegyesbolt a szolgáltatóházban.

(vissza)

Templom

A rákospalotai Üres Felhők temploma. Egy régi palotai parasztházat alakítottak át buddhista szentéllyé. A homlokzati falba panorámaablakot vágtak, a tetőből egy rátoldással ívelt tetőt készítettek, s dísznek oszlopokat kapott, ezeknek azonban nincs statikai funkciójuk. A tető peremén látható mitikus állatalakok az épületet a tűztől védik. Ez utóbbiak láthatóan a cserepezés után érkeztek, így nem tudták őket beépíteni a tetőzetbe, emiatt egyszerűen csak odatették őket a tetők sarkára, rögzítés nélkül.

(vissza)